LİF NEDİR?

Ne İşe Yarar?

Lifler vücutta bulunan kanserojen maddelerin dışarı atılması ve vücut iltihaplarının azaltılmasında önemli bir göreve sahiptirler. Lifli gıdalar kişilerin sağlıklı bir yaşam sürmesine, birçok hastalıktan (diyabet, sindirim sistemi, kabızlık, kolesterol...) korunmasına yardımcı olur. Ayrıca dengesiz beslenmenin önüne geçerek yarattığı tokluk hissi sayesinde kişinin gereksiz gıda tüketimini de azaltmaktadır.

Hangi Gıdalarda Bulunur?

Yulaf, arpa gibi tam tahıllar, kiraz, greyfurt, brokoli, nohut, bezelye, domates, kabak, erik, şeftali, kabak, patates, havuç, mandalina, mısır, kayısı, muz gibi birçok meyve, sebze, tahıl ve bakliyatta lif bulunur. Bu lifli gıdalara posalı gıdalar da denir. 

Glucomannan Nedir?

Glucomannan kimyasal olarak basit bir şekerdir ve glikoz-mannoz  bağıyla oluşmuştur. Glucomannan bir liftir ve konjac bitkisinin tüketilen kısmı olan patatesimsi kökünde bulunur. Bugüne kadar yapılan pekçok araştırmada insan sağlığına olan yararları saptanmış glucomannan vücutta glikoz emilimini düşürür.

Spor ve diyet yapan kişilerin  konjac tüketimlerinin asıl amaçlarından biri de içeriğindeki glucomannandır. 

Genel olarak lifli yiyeceklerin insan sağlığına yararlı olduğu bilinmektedir. Konjac bitkisi glucomannan lifleri bakımından zenginliği kabızlık sorunu, bağırsak hastalıkları, diyabet, sindirim sistemi hastalıkları, kilo verme gibi birçok konuda insan sağlığına destekçi olarak bilinmektedir. Ayrıca kolesterol oranını dengelediği de bilinmektedir.