ÇİN MUTFAĞININ EN MEŞHUR YEMEKLERİ

CHUNBING (ÇİN BÖREĞİ)

Son zamanlarda yalnızca Uzak Doğu’ya özgü restoranlarda değil, Dünya Mutfağı sunan restoranlarda, bazen köşe başı butik yemek mekanlarında bile karşımıza çıkan bir lezzet Çin Böreği. Ara sıcak olarak tercih edilen bu yemek genelde içerisinde et ya da sebze ürünleri barındırır. Sarılan börekler yağda kızartılarak yenir. İçerisinde soya filizi gibi Çin’de çok fazla tüketilen sebzeler barındırabilir. Bu yiyecek aslında Çinlilerin bahar mevsiminin gelişini kutladıkları özel bir güne özgüdür.

BEIJING KOAYA (PEKİN ÖRDEĞİ)

Nam-ı  diğer Pekin Ördeği. Herhalde Çin’in meşhur Pekin ördeğini bugüne kadar duymayan yoktur. Yolunuz birgün Pekin’e düşerse Tiananmen Meydanı’nda karşılaşacağınız manzaranın büyük bölümünü bu geleneksel lezzet oluşturuyor. Artık çoğu lokanta bu lezzeti fırında yapıyor olsa da Pekin Ördeği’nin aslı odun ateşi üzerinde yavaşça pişeni. Pişen Pekin ördeği önce ince ince dilimleniyor, barbekü sosu ve garnitürlerle servis ediliyor.

KONJAC NOODLE

Çin’de çok tüketilen bitkilerden biri de konjac. Konjac çok fazla şekilde tüketilmesinin yanı sıra bu bitkiden elde edilen pirinç ve noodle yalnızca tek başına değil birçok yemeğin yanında da yan yemek olarak sunuluyor. Belki dikkatinizi çekmiştir. Çin yemeklerinde gördüğünüz şeffaf noodlelar ta kendileri.

MAPO DOUFU (SOSLU TOFU YEMEĞİ)

Tofu artık birçoğumuzun evine giren bir yiyecek. Özellikle vegan ve vejetaryenler tarafından sık sık da tüketiliyor. Mapu Doufu baharatlı ve acı soslu bir tofu yemeği. Ana malzemelerini biber, kıyma ve tofu oluşturuyor. Oldukça acı olan bu yemek kimileri tarafından çok sevilse de kimileri için pek bir anlam ifade etmiyor. Oysa bu yemek Çin tarihinde oldukça önemli bir lezzet.

XIAJIAO (KARİDESLİ MANTI)

Çin’in en meşhur lezzetlerinden biri de bu yemek. Mantının çok daha büyük hali olarak düşünebilirsiniz. Aslında Çin’de çok fazla mantı çeşidi, farklı mantı harçları var. Bu mantının özelliği ise özel bir pişirme ekipmanıyla buharda pişmesi ve içerisinde karides olması. Çinliler bunun daha sağlıklı ve lezzetli olduğunu düşünüyor. Xiajiao buharda pişirildikten sonra soya sosuna bandırılarak afiyetle yeniliyor. Daha çok Güney Çin bölgesinde tüketilen bu yemek birbirinden farklı olarak farklı sebzeler de içerebiliyor.

YUMURTALI TART

Çin’de tüketilen bir çeşit tatlı yumurtalı tart. Çin’de birçok kişinin bildiği gibi yumurta çeşitleri çok fazla tüketilen yiyeceklerden biri. Tart hamurunun ortasına yumurta, vanilya ve şekerden hazırlanan sosun dökülmesiyle elde ediliyor. Adını da buradan alıyor. Birçok kişi tarafından da oldukça sevilen bir lezzet.