Alternatif Diyet Yiyecekleri

DİYET YAPANLARIN YARDIMINA KOŞAN YİYECEKLER

1-PROTEİN BAR

Protein barlar özellikle kas yapımında tercih edilen lezzet ve görüntü bakımından neredeyse çikolatayla aynı denilebilecek yiyeceklerdir. Kişiler protein barları protein eksikliklerini tamamlamak ve enerji almak için tüketirler. Sağlıklı olup olmadığı konusunda tartışmalar vardır.

2-KURU MEYVE

Özellikle diyet yapanların tercihi olan kuru meyveler, Osmanlı Mutfağı’nın da vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alırmış. Kısaca meyvenin içerisindeki suyun uçurulması yöntemiyle elde edilen kuru meyvelerin lif bakımından daha yoğun hale gelmesi, her meyve sebze gibi kuru meyvelerin de birçok farklı hastalığa iyi gelen meyvelerin bulunması  sebebiyle tüketimi doktorlar tarafından da fazlasıyla destekleniyor. Üstelik rejim yapan kişilerin de ara öğünlerinin vazgeçilmezi konumuna taşıyor.

3-KEFİR

Eski Türklerin de içeceği olarak bilinen kefir, sütün mayalanmasıyla elde edilen ekşi bir tada sahip ayranı andıran bir içecektir. Özellikle mide ve bağırsak hastalıklarına karşı iyileştirici olduğu bilinen kefir, bugün hala Kafkasya ve Rusya‘da yüksek miktarda tüketilmektedir. B12, kalsiyum, magnezyum, K2, folik asit ve probiyotik içeren kefirin mide ve bağırsak hareketlerini düzenleyerek bağırsak hastalıklarına iyi geldiği, karaciğer hastalıklarını iyileştirdiği, tümör oluşumunu yavaşlattığı da bilinmektedir.

4-KONJAC NOODLE/RICE

Konjac bitkisinin diyabet, sindirim sistemi hastalıkları, kolesterol gibi birçok hastalığa iyi geldiği bilinir. Konjac noodle ve rice da işte bu bitkiden elde edilen oldukça düşük kaloriye sahip, besleyiciliği yüksek yiyeceklerdir. Özellikle spor ve diyet yapanların ana öğünlerinde doyurucu olması sebebiyle tercih edilmektedir. 

5-BALIK (Izgara-Haşlanmış-Light Konserve)

Balık her yaşta insanın tüketmesi gereken et kaynaklı besinlerdendir. İçeriğinde A, D, E, B2, B12, B3 ve kalsiyum, selenyum, folik asit ve fosfor barındırır. Bunun yanında içerisinde bulunan Omega-3 insan vücudunda bulunmayan fakat dışarıdan alınması gereken bir yağ asidi grubudur. Bu sayede balık beyin gelişimini destekler, ritim düzenleyicidir, alzeheimer oluşumunu engeller. Yüksek protein içeriğinden dolayı sporcular tarafından sık sık tüketilebilir.

6-GREYFURT

Greyfurt, yüksek miktarda C vitamini içerir. Solunum sistemi rahatsızlıklarının tedavisine ve görme yetisinin kuvvetlenmesine yardımcı olur. İyi bir antioksidan olması sebebiyle vücudun içeriden arındırılmasında görev alır.

8-YULAF

Yıllardır hayvanların beslenmesinde kullanılan yulaf, insanların beslenmesinde yerini alması oldukça uzun yıllar aldı. Bu süreçte yulafın iyi bir karbonhidrat kaynağı olması, Omega-6 ve Omega-3 içeriği bunların yanında B vitaminleri, lif, selenyum, bakır, potasyum, fosfor, kalsiyum içermesi onu insan beslenmesinde önemli bir besin haline getirdi. Bu sebeplerden dolayı yulaf hem normal bir insanın günlük besinleri arasında hem de spor ya da rejim yapan insanları diyet listesinde oldukça önemli bir konumdadır.