ALKALİ BESLENME

ALKALİ BESLENME

Alkali beslenme vücudun pH dengesini bozmadan ve vücudu asidik beslenmeden ve toksinlerden koruyarak oluşturulmuş bir beslenme şeklidir. Alkali beslenme konusunda bilmeniz gereken en önemli şey bu konuda uzmanların görüş ayrılıklarına sahip olmasıdır. Birçok uzman alkali beslenmenin vücut sağlığını korumaya yardımcı olduğunu savunurken bazı uzmanlar bu beslenme şeklinin vücut için faydalı olmadığı görüşüne sahiptirler. Fakat alkali diyet uygulayan birçok insan hayatlarını daha kaliteli ve sağlıklı yaşadıklarını belirtmişlerdir. Bu diyet biçiminde kafaları karıştıran şey vücudun pH dengesinin korunup korunmamalı mı gerçeğidir. Bunun dışında alkali beslenmedeki bazı maddeler tüm uzmanların görüş birliğine sahip olduğu şeylerdir. Aşağıda alkali beslenme şeklindeki önemli noktaları madde madde belirtmeye çalışacağız.

  1. Yavaş Beslenmek

İnsanların dikkatsiz davrandıkları konulardan biri de yemek yerken besinleri iyice çiğnememek yemeği olabildiğince hızlı tüketmektir. Unutulmamalıdır ki yemek yemek çoğu insan için sadece karın doyurmak ya da damak zevkine göre bir şeyler tüketmek değildir. Yediğimiz yemekler günlük besin değerlerimizi karşılamalıdır. Yediğimiz yemek kadar yemeği  ağzımızda iyice öğüttükten sonra yutmamız da önemlidir. Sindirim önce ağızda başlar. Bu yüzden ağzımızda besini iyice öğüterek yutmamız organlarımızın sağlığı ve besinden maksimum faydayı elde edebilmemiz açısından önemlidir. Diğer sindirim organlarımız da bu şekilde görevlerini daha doğru bir şekilde yerine getirebilirler.

  1. Raw Food

Raw food sebzelerin kesinlikle ısıl işleme maruz bırakılmadan çiğ tüketilmesidir. Bu beslenme çeşidinde kişiler besinleri salata olarak ya da direk olarak tüketirler. Buradaki amaç sebzelerin pişme sırasında kaybedeceği vitamin, mineral ve yararlı bakterileri kaybetmeden direkt olarak vücuda alabilmektir. Çiğ beslenmede çoğu birey eti az tüketir ya da tamamen etten uzak bir yaşam sürer. Fakat çiğ beslenme için mutlaka bir doktor kontrolünden geçmeniz ve düzenli olarak kontrollerinize devam etmeniz gereklidir. Evrim süreci dolayısıyla insanların beslenme yapıları değiştiği için çiğ beslenme sizde hazım sorunları gibi birçok soruna da sebep olabilir fakat taze meyve ve sebzeleri tketmek. Bunun yanında kuruyemiş gibi gıdalar eklemek vücut için birçok yönden faydalıdır.

  1. Su Tüketimi

Besinlerin içerisindeki su dışarısında vücudumuzun mutlaka suya ihtiyacı vardır fakat bu bilinen kalıplaşmış 2lt ya da 3 lt değildir. Çünkü her vücut aynı şekilde su kaybı yaşamadığı için aynı oranda suya ihtiyaç duymayabilir. Gün içerisinde gerekli su miktarını tüketmeniz sizi adını bile bilmediğiniz birçok hastalıktan korumaya yardımcı olacaktır. Alkali diyette özellikle pH derecesi yüksek suların tüketilmesi önerilir.

  1. Dışkı Kontrolü

Bu yalnızca alkali diyet ya da herhangi bir diyet için değil günlük hayatta sürekli olarak devam etmeniz gereken bir kontrol sistemidir. Dışkınız sizin sağlıklı bir bünyeye sahip olup olmadığınız hakkında muhteşem bir testtir. Sürekli olarak dışkıda renk, koku ve dışkılama sorunları yaşadığınızda bir doktordan yardım almanızda, kan değerlerinize baktırmanızda fayda göreceksinizdir.

  1. İşlenmiş Gıdalar Yasak

Alkali diyet sırasında her türlü işlenmiş, rafine gıda yasaktır ve kesinlikle tüketilmemelidir.

Alkali diyet uygulayan birçok kişi uyku sorunlarını, kemik ağrılarını, sindirim sıkıntılarını ve bölgesel ağrılarını yitirdiklerini önceki beslenme süreçlerinde yaşadıkları kronik yorgunluktan kurtulduklarını belirtmişlerdir.